32nd Annual Sunoco Fulton Ethanol Facility Outlaw 200 & Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout 50 Results

 

(Outlaw 200) – BILLY DECKER, Mike Mahaney, Larry Wight, Alan Johnson, Danny Johnson, Pat Ward, Peter Britten, Erick Rudolph, Chris Hile, Bobby Varin, Billy Whittaker, Danny Varin, Billy Dunn, Mitch Gibbs, Yan Bussiere, Michael Maresca, Brett Tonkin, Elmo Reckner, Mat Williamson, Tim Kerr, Mike Daugherty, Dave Rauscher, Jean-Francis Corriveau, Jeff Crambo, Roy Shields, Chad Phelps, Matt Hulsizer, Alan Barker, Ron Davis III, Andrew Ferguson, Roy Bresnahan, Todd Root, Justin Wright, Mario Clair, Nick Nye, Ryan Jordan, Tim Sears Jr., Tyler Meeks, Mike Bowman, Tim Fuller, Adam Hilton, Tom Sears Jr., Brett Hearn, Gary Tomkins, Rusty Smith, Katelyn Hile.

 Lap Leaders – Justin Wright (1-8) Tim Sears Jr. (945) Billy Decker (46-76) Peter Britten (77) Billy Decker (78-200)

 Top-Five Qualify – Top-Two Redraw

 (Modified Heat 1) – Todd Root, Justin Wright, Billy Decker, Matt Hulsizer, Billy Dunn, Mat Williamson, Bobby Varin, Larry Wight, Rob Bellinger, Billy Whittaker, Brent Wilcox, Ryan Arbuthnot.

 (Modified Heat 2) – Katelyn Hile, Brett Hearn, Mario Clair, Andrew Ferguson, Tim Kerr, Roy Bresnahan, Claude Hutchings Jr., Kyle Coffey, Mike Ward, Andy Noto, Pat Parker, Tim Murphy.

 (Modified Heat 3) – Mike Bowman, Ryan Jordan, Ron Davis III, Adam Hilton, Jeff Crambo, Yan Bussiere, Tyler Meeks, Jeremy Smith, Brett Tonkin, Erick Rudolph, Joe August Jr.

 (Modified Heat 4) – Dave Rauscher, Mike Maresca, Peter Britten, Elmo Reckner, Rusty Smith, Danny Johnson, Chad Phelps, Gary Tomkins, Chris Cunningham, Lee DeWitt, Matt Hitchcock.

 (Modified Heat 5) – Danny Varin, Tim Sears Jr., Nick Nye, Tom Sears Jr., Alan Barker, Mike Mahaney, Jim LaRock, Jean-Francis Corriveau, JR Hurlburt, Alan Johnson, Tom Keyes.

 (Modified Heat 6) – Pat Ward, Mitch Gibbs, Tim Fuller, Chris Hile, Roy Shields, Mike Daugherty, Tim Harris, Randy Shantel, Jim Walsh, John West, Dave Allen.

Modified Consolations – Top 4 Qualify.

 (Modified Consolation 1) – Mat Williamson, Danny Johnson, Bobby Varin, Billy Whittaker, Ryan Arbuthnot, Larry Wight, Rob Bellinger, Chris Cunningham, Brent Wilcox, Lee DeWitt, Gary Tomkins, DNS – Matt Hitchcock.

 (Modified Consolation 2) – Roy Bresnahan, Mike Mahaney, Alan Johnson, Jean-Francis Corriveau, JR Hulburt, Claude Hutchings Jr., Kyle Coffey, Andy Noto, Mike Ward, Pat Parker, Jim LaRock, Tom Keyes, DNS – Tim Murphy.

 (Modified Consolation 3) – Yan Bussiere, Tyler Meeks, Mike Daugherty, Brett Tonkin, Dave Allen, Jeremy Smith, Joe August Jr., Randy Shantel, Tim Harris, Erick Rudolph, John West, Jim Walsh.

 Day 1 – 15 Lap Heats – Winners 17-20 Positions For Outlaw 200. Winners can advance Starting Sports On Day 2 Heats.

 (Modified Heat 1) – Billy Decker, Larry Wight, Tim Fuller, Tom Sears Jr., Danny Johnson, Jean-F Corriveau, Tyler Meeks, Jeff Crambo, Matt Hitchcock, Rusty Smith, Pat Parker.

 (Modified Heat 2) – Gary Tomkins, Ryan Jordan, Alan Barker, Yan Bussiere, Billy Whittaker, Tim Kerr, JR Hurlburt, Mike Daugherty, Todd Root, Nick Nye, Jim Walsh, Mario Clair.

(Modified Heat 3) – Chris Hile, Billy Dunn, Mike Maresca, Tim Harris, Ron Davis III, Mitch Gibbs, Kyle Coffey, Adam Hilton, Jim LaRock, Roy Bresnahan.

(Modified Heat 4) – Chad Phelps, Ryan Arbuthnot, Brett Tonkin, Jeremy Smith, Mike Bowman, Mat Williamson, Katelyn Hile, Andrew Ferguson, Tim Murphy, Roy Shields, Lee DeWitt, Billy Whittaker.

Modified Awards:

 Billy Whittaker Cars & Trux Halfway Leader $250- Billy Decker.

 Drum of Sunoco Race Fuels to the Hard Charger – Larry Wight

 Hoosier Tire Hard Luck Award – Claude Hutchings Jr.

 Thomas Video DVD – Race Winner – Billy Decker

$300 to the top finishing Bicknell Car- Billy Decker

Bicknell Racing Products $200 Lap 42 – Tim Sears Jr.

Bicknell Racing Products $200 Lap 142 – Billy Decker

 (DIRTcar Sportsman Championship Series – Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout 50) – RON DAVIS III, Dave Marcuccilli, Rocky Warner, Todd Root, Brad Rouse, Bill Clark Jr., Martin Pelletier, David Schilling, Will Shields, Nick Krause, Willy Decker, Corey Barker, Ryan Scott, Anthony Stockman, Kevin Root, Tyler Thompson, Ben Wheeler, Tyler Trump, Alex LaJoie, Kyle Fink, Jessica Power, Chris Mackey, Kyle Inman, Rick Miller, Tom Collins Jr., Chris Cunningham, Dan Ferguson, Tim Baker, Jeff Taylor, Glenn Forward, Kevin Ridley.

 (Lap Leaders) Ron Davis III (1-7) Rocky Warner (8-31) Ron Davis III (32-50).

 DIRTcar Sportsman Championship Series – Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout 50 Heat Races

 Industrial Tire of CNY Heat Race Bonuses 1st– $150, 2nd– $100, 3rd- $50

 Sportsman Heats 10 Laps – 2 Qualify Winner to redraw

 (Sportsman Heat Race 1) – Ron Davis III, Todd Root, Chris Cuningham, Ricky Yelle, AJ Miller, Greg Doust, Allan Hodge, Charles Miller, Tyler Rogers.

(Sportsman Heat Race 2) – Dave Marcuccilli, Tom Collins Jr., Ryan Scott, Tim Schneider Jr., Jordan Kelley, Zach Sobotka, Chris Hulsizer, Steve Marshall, Bailey Groves, Dave DiPetro, Tyler Corcoran, Josh Verne.

(Sportsman Heat Race 3) – Nick Krause, Dan Ferguson, Kevin Ridley, Luke Carleton, Jeff Devoli, Jeremy Pitcher, Amy Holland, Kevin Root, Dan Kapuscinski, Michelle Courcy, Randy Fox.

(Sportsman Heat Race 4) – Martin Pelletier, Will Shields, Alan Fink, George Sanford, Nate Higgins, Tim Falter, Sebastian Bourque, Joe Sobotka, Rocky Grosso, Torrey Stoughtenger, Brianna Ladouceur.

(Sportsman Heat Race 5) – Brad Rouse, Tyler Thompson, Tim Baker, Tyler Singleton, Rick Rogala, Greg Henry, Greg Henry, Richie Riggs, Kelly Smith, Dale Caswell, Mike Mandigo, Garrison Krentz.

 (Sportsman Heat Race 6) – Jeff Taylor, Rick Miller, Mark Yorker, Bobby Deleon, Pat LaPage, Aron Backus, Moose Gulley, Brent Cross, Jake Petit, Jackson Gill, Derek Webb.

(Sportsman Heat Race 7) – Rocky Warner, Willy Decker, Kyle Fink, Chris Mackey, Jack Meeks, Mike Button, Ben Bushaw, Joey Buonagurio, Austin Murphy, Rich Townsend, Willy Decker Jr.

(Sportsman Heat Race 8) – Glenn Forward, Ben Wheeler, Brent Joy, Mike Stanton Jr., Matt Steffenhagen, Jim Spano, Brett Draper, Robert Bublak, Dorian Wahdan,

Colby Herzog, Rick McCready.

(Sportsman Heat 9) – Billy Clark Jr., Corey Barker, Joel Hargrave, Chris Bonoffski, Josh Reome, Tyler Ward, Austin Fugle, Earl Rudy, Aaron Jacobs, Dan Dupra, Devan Willis.

(Sportsman Heat Race 10) – Alex LaJoie, Anthony StockmanTyler Trump, Jessica Power, David Schilling, Dylan Zacharias, Garrett Rushlow, Joel Hall, Kyle Perry, Jeff Lawrence, Jason Amidon, Joe Gosek.

Consolations – Winner To The Feature.

 (Consolation 1) – Ryan Scott, Chris Cunningham, AJ Miller, Chris Hulsizer, Zach Sobotka, Ricky Yelle, Allan Hodge, Tom Juno, Bailey Groves, Tyler Corcoran, Dave DiPetro, Greg Doust, Charles Miller, Steve Marshall, Tyler Rogers, Jordan Kelly, DNS- Josh Verne, Chad Edwards.

 (Consolation 2) – Kevin Ridley, Amy Holland, Nate Higgins, Kyle Inman, Luke Carleton, Jeremy Pitcher, Alan Fink, Dan Kapuscinski, Kevin Root, Tim Falter, Sebastien Bourque, Rocky Grosso, Joe Sobotka, Torrey Stoughtenger, Randy Fox, Michelle Courcy, DNS- Brianna Ladouceur, George Sanford.

 (Consolation 3) – Tim Baker, Jackson Gill, Mark Yorker, Garrison Krietz, Rick Rogala, Aron Backus, Derek Webb, Pat LaPage, Mike Mandigo, Tyler Singleton, Brent Cross, Moose Gully, Jake Petit, Bobby Deleon, Richie Riggs, Kelly Smith, DNS- Greg Henry, Dale Caswell.

 (Consolation 4) – Kyle Fink, Chris Mackey, Willy Decker Jr., Mike Stanton Jr., Brent Joy, Robert Bublak, Joey Buonagurio, Matt Steffenhagen, Ben Bushaw, Mike Burtton, Jim Spano, Rick McCready, Dorian Wahdan, Brett Draper, DNS- Jack Meeks, Austin Murphy, Colby Herzog, Rich Townsend.

 (Consolation 5) – David Schilling, Tyler Trump, Jessica Power, Joel Hargrave, Dylan Zacharias, Garrett Rushlow, Devan Willis, Josh Reome, Kyle Perry, Chris Bonoffski, Austyn Fugle, Joel Hall, Joe Gosek, Colby Herzog, Aaron Jacobs, DNS- Tyler Ward, Earl Rudy, Dan Dupra, Jeff Lawrence, Jason Amidon.

B-Mains – Winners to feature:

 (B-Main 1) – Chris Mackey, Dave DiPetro, Tim Falter, Rick Rogala, Willy Decker Jr., Matt Steffenhagen, Michelle Courcy, Mike Stanton Jr., Alan Hodge, Devan Willis, Torrey, Stoughtenger, Tyler Rogers, Jeremy Pitcher, Mike Mandigo, Austyn Fugle, Jake Petit, DNS – Jordan Kelly.

 (B-Main 2) – Chris Cunningham, Chris Hulsizer, AJ Miller, Brent Joy, Tyler Singleton, Joel Hargrave, Josh Reome, Ben Bushaw, Aron Backus, Sebastian Bourque, Rick McCready, Dorian Wahdan, Joel Hall, Kelly Smith, Randy Fox.

 (B-Main 3) – Kyle Inman, Amy Holland, Dan Kapuscinski, Zach Sobotka, Joe Gosek, Charles Miller, Robert Bublak, Kyle Perry, Nate Higgins, Rocky Grosso, Rich Riggs III, Dylan Zacharias, Bret Draper, Brent Cross, Bailey Groves, Derek Webb.

 (B-Main 4) –Kevin Root, Garrett Rushlow, Joey Buonagurio, Ricky Yelle, Chris Bonoffski, Colby Herzog, Mark Yorker, Stave Marshall, Pat LaPage, Aaron Jacobs, Moose Gully, Joe Sobotka, Jim Spano, Garrision Krietz, Luke Carleton, Jackson Gill, DNS – Tyler Corcoran.

Sportsman Awards:

 Hoosier Tire Hard Luck Award – Jackson Gill.

 Thomas Video DVD Race Winner – Ron Davis III

 $50 Henry’s Exhaust Gift Certificate to each heat winners.

 Atomic Wrap Drawing – Martin Pelletier

 Winner is a guaranteed starter in the All-Star Race at Charlotte on October 27 – Ron Davis III

 $50 Beyea Custom Headers gift certificate to third place heat finishers.

 $100 Hard Charger from Northeast Racing Products Auction & Trade Show – November 17-18 New York Sate Fairgrounds – David Schilling

 $300 Beyea Custom Headers Gift Certificate to hard charger – David Schilling

$300 to the top finishing Bicknell Car – Ron Davis III

$200 to the 2nd finishing Bicknell Car – Dave Marcuccilli

Bicknell Racing Products $200 Lap 42 – Ron Davis III

Dave MedlerNews
32nd Annual Sunoco Fulton Ethanol Facility Outlaw 200 & Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout 50 Results   (Outlaw 200) – BILLY DECKER, Mike Mahaney, Larry Wight, Alan Johnson, Danny Johnson, Pat Ward, Peter Britten, Erick Rudolph, Chris Hile, Bobby Varin, Billy Whittaker, Danny Varin, Billy Dunn, Mitch Gibbs, Yan Bussiere,...