Quick Results Night #1 – 34th Annual Outlaw 200 Weekend Results

 (Pit Stop Convenience Stores NLMA Late Model 50) – CHAD HOMAN, Charlie Sandercock, Andrew Hennessey, Jimmy Johnson, Steve Baldwin, Sam Pennacchio, Kyle Sopaz, Brandon Mowat, Jason Knowles, Craig Graham, Dale Caswell, Max Hill, Tim Gillespie, David Pangrazio, Kevan Cook, Chris Fleming, Mike Bowman, Alan Chapman, Steve Buzzard, Brian Downs, Harry Halliday, Dane Keller Jr., Mike Kazmierczak, Bret Belden, DQ Brian Knowles.

 (Brian McDeid Contracting Heat Race Bonuses) – 1st $75 – 2nd $25

 (Heat 1) – Steve Baldwin, Kevan Cook.

 (Heat 2) – Charlie Sandercock, Jimmy Johnson.

 (Heat 3) – Andrew Hennessy, Brian Knowles.

 (Northeast Racing Products, Auction & Trade Show Hard Charger $100) – Sean Beardsley.

 (Stirling Lubricants $25 Gift Certificate Group Fast Time) – Steve Baldwin, Charlie Sandercock, Andrew Hennessy

 (E&V Energy Novice Sportsman Championship 20 Laps) – RICHARD MURTAUGH, Cody Manitta, Payton Talbot, Josh VanTassell, Michael Grover, Pat Nolan, Andrew Stadelmann, Matt Richardson, Brett Sears, Mike Dawson, AJ Martino, Larry Taylor, Dakota Erhardt, Joe Scrimale, DNS Mikey Wight.

 (U.S Air Force Mod Lite Championship 25 Laps) – CLAYTON BREWER III, Jeff May, Justin Williams, Mike Mullen, Tom Mackey, Zack Babcock, Rick Demo, Hunter Lawton, Harley Brown, Alex Daneau, Josie Fortier, Sam Usborne, Roger Olschewske, Kelly Skinner, Steve Comeau, Joe Garafolo, Doug Williams.

 (Fleet Repairs Truck & Trailer Repair 4 – Cylinder Open 25 Laps) – MIKE STONE, Quinn Wallis, Jacob Dupra, Trey Palmer, Chuck Powelczyk, Eric Rowley, Donnie Rider, Ray Bechler, Joseph Staring, Jeff Putman, David DeNova, Isaiah Forward, Jack Taskey, Lee Fritz, Sam Curcie, Zach Goodman, Van Grant, Justin Pope, Tony Frezzo, Taylor Doxtater, Francis White, Brian Hoisington., Tim Dunn, Josh Amick, Chris Bonoffski, Ken Pitsley, Robert DeGroff, Damien Bechler, Dylan Starins, DNS – Wayne Russell Jr.

 DIRTcar Sportsman Championship Series -Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout Heats 

 Industrial Tire of CNY Heat Race Bonuses – 1st – $150 – 2nd $100 -3rd – $50

 Top – 2 Qualify. Winner to the redraw:

 (Heat 1) – Jack Meeks, Jessica Power, Rich Townsend, Richie Riggs, Sean Beardsley, Mike Phelps, Bill Sauve, Kearra Backus, Dylan Zacharias.

 (Heat 2) – Brandon Carvey, Jimmy Moyer, Casey Williams, Rocco Leone, Jake Davis, Torrey Stoughtenger, Randy Fox, Joe Gosek, Pat Nolan.

 (Heat 3) – Jim Spano, Kevin Root, Billy Clark Jr., Addison Bowman, Brianna Ladoucer, Marshall Hurd, Richard Murtaugh, Ricky Yelle, DNS Josh Reome

 (Heat 4) – Remington Hamm, Chuck Miller, Cody Manitta, Kyle Fink, Quinn Wallis, Ben Wheeler, Greg Henry, George Dyer, Dale Corbett.

 (Heat 5) – Jim Harbison, Zach Sobotka, Robert Gage, Tim Baker, Jonah Lewis, Willy Decker Jr., Michael Wagner-Fitzgerald, Brett Draper, Ryan Dolbear.

 (Heat 6) – Kyle Inman, Taylor Caprara, Tim Falter, Tyler Corcoran, Corey Barker, Isaiah Forward, Greg Doust, Wade Chrisman, Rachel Zacharias.

 (Heat 7) – Bob Henry Jr., Jeff Prentice, Alan Fink, Amy Holland, Connor Cleveland, Jeff Stevnson, Rocky Grosso, Bailey Groves, Cedric Gauvreau.

 (Heat 8) – Jackson Gill, Mark Yorker, Cameron Tuttle, Jeff Taylor, Kyle Perry, Colby Herzog, Rick Miller, Gregg Carner, Austin Germinio.

 (Heat 9) – Matt Janczuk, AJ Miller, Chris Corbett, Jordan Kelly, Joe Sobotka, Tom Juno, Dustin Bradley, Richard Paige, Matt Richardson.

 (Heat 10) – Chris Mackey, Cody Wolfe, Shane Pecore, Edward Lukas, Jeremy Pitcher, JJ Courcy, Brandon Chretien, DNS Brad Rouse.

Winner qualifies with the rest to Saturdays Last Chance Qualifiers:

(Consolation 1) – Rich Townsend, Rocco Leone, Sean Beardsley, Casey Williams, Jake Davis, Dylan Zacharias, Torrey Stoughtenger, Richie Riggs, Randy Fox, Bill Sauve, Pat Nolan, Joe Gosek, Mike Phelps, Kearra Backus.

 (Consolation 2) – Addison Bowman, Cody Manitta, Brianna Ladoucer, Dale Corbett, Kyle Fink, Quinn Wallis, Ricky Yelle, Ben Wheeler, George Dyer, Greg Henry, Richard Murtaugh, Billy Clark Jr., Marshall Hurd, DNS Josh Reome.

(Consolation 3) – Tim Falter, Tyler Corcoran, Corey Barker, Robert Gage, Greg Doust, Isaiah Forward, Willy Decker Jr., Michael Wagner-Fitzgerald, Tim Baker, Brett Draper, Ryan Dolbear, Jonah Lewis, DNS Wade Chrisman, Rachel Zacharias.

 (Consolation 4) – Alan Fink, Cameron Tuttle, Jeff Taylor, Kyle Perry, Colby Herzog, Rick Miller, Austin Germinio, Cedric Gauvreau, Jeff Stevenson, Connor Cleveland, Bailey Groves, Rocky Grosso, Amy Holland, DNS Gregg Carner.

 (Consolation 5) – Shane Pecore, Chris Corbett, JJ Courcy, Brad Rouse, Edward Luckas, Joe Sobotka, Jeremy Pitcher, Brandon Chretien, Dustin Bradley, Matt Richardson, Richard Paige, Jordan Kelly, Tom Juno.

 (Stadium International Trucks Outlaw 200 Modified Qualifiers 15 Laps) Winners get 17-20 starting spots in Outlaw 200. Winners can better their starting spots through Saturday qualifying.

 (Modified Qualifier 1) – Peter Britten, Tyler Trump, Nick Nye, Michael Storms, Jeremy Dygert, Glenn Forward, Billy Shantel, Mitch Gibbs, Jessica Power, Mike Mandigo, Tim Sears Jr., DNS Garret Rushlow.

 (Modified Qualifier 2) – Stewart Friesen, Ryan Godown, Billy Decker, Brandon Walters, Erick Rudolph, Chad Phelps, Roy Bresnahan, Dave Marcuccilli, Tyler Thompson, Will Shields, Tim Harris, Chris Hulsizer.

 (Modified Qualifier 3) – Larry Wight, Rocky Warner, Tom Sears Jr., Ryan Arbuthnot, Chad Brachmann, Yan Bussiere, Jim Witko Jr., Billy Whittaker, Todd Root, Tyler Murray, Ben Bushaw, DJ Forbes.

 (Modified Qualifier 4) – Ron Davis III, Mike Maresca, Chris Hile, Ronnie Johnson, Jimmy Phelps, Gary Tomkins, Pat Ward, AJ Kingsley, Cameron Black, Ryan Jordan, Danny Johnson.

Dave MedlerNews
Quick Results Night #1 - 34th Annual Outlaw 200 Weekend Results  (Pit Stop Convenience Stores NLMA Late Model 50) – CHAD HOMAN, Charlie Sandercock, Andrew Hennessey, Jimmy Johnson, Steve Baldwin, Sam Pennacchio, Kyle Sopaz, Brandon Mowat, Jason Knowles, Craig Graham, Dale Caswell, Max Hill, Tim Gillespie, David Pangrazio, Kevan Cook, Chris...